سفارش تبلیغ
صبا ویژن

لزوم مسدود سازی سیم کادت های اضافی

هر خط یا سرویس ارتباطی دیگری که به نام مشترک باشد، مسئولیت و عواقب ناشی از سوء استفاده از آن را برای کاربر به همراه دارد و همچنین مسئولیت هرگونه سوء استفاده از تجهیزات و امتیازات مخابراتی واگذار شده خارج از ضوابط قانونی، با مالک قانونی آن می باشد.
همین بی توجهی مشترکان در زمان واگذاری سیم کارتی که به نام آن ها بوده است طی سالیان گذشته مشکلات متعددی ایجاد کرده و اقدامات خلاف ‌کارانه از جمله کلاهبرداری و حتی قتل صورت گرفت. این موضوع موجب شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه به اقدامی جدی دست بزند.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، طرح احراز هویت سیم‌کارت‌های تلفن همراه را با هدف اینکه دیگر در ایران سیم‌کارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، راه اندازی کرد.
همانطور که پلیس فتا به ‌تازگی هشدار داده، سوء استفاده از اطلاعات و مدارک هویتی افراد یکی از روش‌هایی است که مجرمان سایبری از آن ‌ها برای انجام اعمال شیطانی و ردگم ‌کنی از خود در محیط اینترنت بهره می ‌برند. شیادان سایبری با ثبت سیم ‌کارت‌ اپراتورهای مختلف به نام کاربران و بدون اطلاع آنان، اقدام به بهره ‌برداری از آن‌ها برای ایجاد کانال ‌ها، گروه ‌ها، سایت‌ ها و درگاه‌ های جعلی برای فریب کاربران کرده و حسابشان را خالی می‌کنند؛ حتی در برخی پرونده‌ ها مشاهده ‌شده، مجرمان از این سیم ‌کارت‌ ها برای توهین و اهانت، هتک حیثیت و مزاحمت نیز استفاده می‌ کنند.
 این در حالی است که درصورت ارتکاب اعمال مجرمانه و یا ایجاد هرگونه مزاحمت و سوءاستفاده از طریق سیم‌ کارت، این مالک سیم‌کارت است که در مرحله اول باید پاسخگو باشد، زیرا قانون وی را دارنده و مالک سیم‌ کارت می ‌شناسد. بنابراین افراد در سطوح مختلف جامعه اعم از بازاریان، کارمندان، دانشجویان و دانش آموزان باید استعلام مورد نظر را انجام داده و در صورت مشاهده مغایرت در تعداد خطوط ثبت ‌شده به نامشان سریعاً به دفاتر رسمی اپراتورهای تلفن همراه رفته و نسبت به مسدودی آن ‌ها اقدام کنند.
تمامی مشترکان که دارای خطوط دیگری بوده اند و آن را بدون اقدام قانونی واگذار کرده اند می توانند با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیک و یا مراجعه به نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir و از تعداد سیم کارت هایی که با کد ملی آن ها ثبت شده است اطلاع پیدا کنند. مشترکین همچنین می توانند با ادسال کد ملی خود به شماره های 3000150 و 3000504901  از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت خود تعداد سیم کارت های ثبت شده را استعلام نمایند.
مشترکان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت ‌شده به نام خودشان می‌توانند برای جلوگیری از هر نوع سوء استفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کنند و با ارائه کارت ملی از تمامی خطوط به نام خود که ممکن است بدون اطلاع مشترک به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیم‌کارت‌ها اقدام کنند.

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز